Fałszywych doradców nie brakuje

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przestrzega przed nieuczciwymi doradcami, którzy próbują wykorzystać przedsiębiorców, oferując im odpłatną pomoc w przygotowaniu wniosków do konkursów… których nie ma.

Doniesienia o fałszywych pośrednikach znajdujemy także w artykułach w Internecie. Długi czas oczekiwania na środki unijne wywołuje u niektórych niecierpliwość, poza tym przedsiębiorcy chcą jak najszybciej uzyskać pieniądze na rozwój, stąd przypadki płacenia za zbędną usługę.

Mimo że czas programowania obejmuje lata 2014-2020, programy operacyjne – regionalne i krajowe – zostały zaakceptowane przez Komisję Europejską dopiero 13 lutego. Zanim więc zostaną uszczegółowione dokumenty programowe oraz ogłoszone pierwsze konkursy, minie trochę czasu.

Do tej pory poznaliśmy szczegółowy harmonogram naboru wniosków zaledwie z jednego programu krajowego – Inteligentny Rozwój. Wstępne harmonogramy konkursów ogłaszanych w ramach regionalnych programów operacyjnych zostały zaprezentowane tylko w czterech województwach – opolskim, lubuskim, pomorskim i podkarpackim.

Korzystanie z usług firmy doradczej w przygotowaniu wniosku nie jest niczym niestosownym, zresztą, jak wynika z raportu opracowanego przez dotacjomat.pl oraz Comarch SA (dostępnego na naszej stronie), z oferty takiej zamierza skorzystać w nowym okresie programowania 62% MŚP. Należy jednak pamiętać, że przed skorzystaniem z pomocy pośrednika należy sprawdzić jego wiarygodność. Warto też pamiętać, że informacje na temat nowych funduszy unijnych są dostępne nieodpłatnie na stronach Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju oraz poszczególnych województw i nie trzeba za nie płacić naciągaczom.

Ponieważ mnogość informacji na temat dotacji może przyprawić o zawrót głowy, zapraszamy do odwiedzania naszego serwisu, gdzie zamieszczamy najaktualniejsze informacje o środkach dostępnych dla przedsiębiorców. Zachęcamy także do skorzystania z bezpłatnego konfiguratora dotacji umożliwiającego szybkie wyszukanie odpowiedniego źródła dofinansowania.

 

Autor: Izabela Wierzchacz-Langner

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *