Internacjonalizacja szansą dla dolnośląskich firm

W perspektywie 2014-2020 jednym z obszarów objętych dofinansowaniem będzie internacjonalizacja przedsiębiorstw. Mówiąc prościej – będą dostępne środki unijne na zwiększenie zaangażowania polskich MŚP na rynkach zagranicznych. Mikro, małe i średnie firmy będą mogły sfinansować udział m.in. udział w targach i misjach zagranicznych, organizację takich wydarzeń w kraju dla inwestorów zagranicznych, a także opracowanie strategii uwzględniającej wejście na rynki zagraniczne czy też dostosowanie swoich produktów na eksport.

Jak pokazała frekwencja na spotkaniu informacyjnym przygotowanym wczoraj we Wrocławiu przez Zachodnią Izbę Gospodarczą, przedsiębiorcy są zainteresowani tym zagadnieniem. Około 40 osób mogło zapoznać się z możliwościami nawiązania współpracy z niemieckimi kontrahentami, jakie stoją przed  dolnośląskimi firmami.

Na spotkaniu zaprezentowały się Targi Lipskie, które pomagają polskim instytucjom prezentować się na imprezie wystawienniczej z długą tradycją. O możliwościach współpracy polskich i saksońskich przedsiębiorców opowiadała przedstawicielka Wydziału Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Na koniec przedsiębiorcy mogli dowiedzieć się, jak RPO Województwa Dolnośląskiego będzie wspierać działania związane z internacjonalizacją w najbliższych latach. Ostatnim punktem programu było zapoznanie uczestników z ofertą banku BZ WBK umożliwiającą pozyskanie środków własnych niezbędnych do realizacji projektów unijnych.

Perspektywy wyglądają ciekawie, choć nie brakowało też słów krytycznych przedstawicieli firm, które już nawiązały kontakty zagraniczne. Okazuje się, że współpraca z niemieckimi kontrahentami nie przebiega bez zakłóceń, głównie ze względu na polską biurokrację oraz nieprzygotowanie polskich instytucji do finansowania projektów realizowanych z zagranicznymi partnerami.

Niestety, na każdym spotkaniu, w którym uczestniczymy, przedstawiciele UMWD podają inną datę rozpoczęcia konkursów na Dolnym Śląsku. Wczoraj dowiedzieliśmy się na przykład, że dokumentacja programowa powinna być gotowa zaraz po wakacjach, a pierwsze konkursy ogłoszone w IV kwartale tego roku, w tym m.in. konkurs w ramach Działania 1.4 Internacjonalizacja przedsiębiorstw RPO WD. Nie tracimy nadziei.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *