Internet przyszłości – FIWARE dla przedsiębiorców

Ostatnio słyszy się o platformie FIWARE, która jest przyszłością dla Internetu. Niestety, informacji na ten temat jest niewiele lub są skrzętnie ukryte w czeluściach sieci internetowej. Program FIWARE, który został stworzony przez European Pioneers, jest nadzieją i szansą dla przedsiębiorców, którzy zajmują się nowymi technologiami bądź korzystają z nich w swojej firmie. Do 22 czerwca można jeszcze składać aplikację online o przyznanie dofinansowania.

Czym jest FIWARE?

Jest to otwarta inicjatywa, która daje możliwość rozwoju innowacyjnej przedsiębiorczości. Wraz z przyjściem nowej fali cyfryzacji i szybkiego postępu technologicznego działająca w chmurze platforma FIWARE chce utworzyć swoisty ekosystem, który sprzyja wykorzystaniu innowacji internetowych w Unii Europejskiej. Łączny budżet konkursów FIWARE wynosi 80 mln EUR.

Inicjatywa opiera się na kilku filarach, które mają pomóc w rozprzestrzenianiu się innowacyjnych rozwiązań. Obecnie najbardziej interesującym filarem jest FIWARE ACCELERATOR PROGRAMME, z którego są przyznawane granty na stworzenie nowoczesnej aplikacji.

Nim przejdziemy do meritum, warto krótko wspomnieć o źródle FIWARE – European Pioneers.

EUROPEAN PIONEERS

Jest to program dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz start-upów, które chcą pozyskać bezzwrotny grant na rozwój swojego pomysłu na e-biznes. Dodatkowo uczestnikom programu zostaje zapewniony bezpłatny dostęp do nowoczesnych technologii FIWARE oraz doradztwo biznesowe.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOFINANSOWANIE?

Małe i średnie przedsiębiorstwa oraz start-upy, które znajdują się na terenie UE lub krajów stowarzyszonych w ramach siódmego programu ramowego (Albanii, Bośni i Hercegowiny, Macedonii, Islandii, Izraela, Liechtensteiniu, Mołdawii, Czarnogóry, Norwegii, Serbii, Szwajcarii, Turcji lub na Wyspach Owczych).

Projekty będą mogły liczyć na granty w wysokości od 10 tys. do 260 tys. euro.

WARUNKI PRZYZNANIA GRANTU

Przy realizacji pomysłu koniecznie trzeba wykorzystać co najmniej jedną z technologii FIWARE. Ponadto pomysł na biznes powinien się zmieścić w przynajmniej jednym z  wymienionych poniżej obszarach rozwoju biznesu:

  • Smart City Services
  • Social Connected TV
  • Pervasive Gaming
  • E-learning

Jeśli spełniasz wszystkie te wymagania, kolejnym krokiem jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego, który można znaleźć na stronie http://www.europeanpioneers.eu/en/. Pamiętaj, żeby formularz był napisany w języku angielskim! Swoją kandydaturę trzeba przesłać do 22 czerwca 2015 roku.

JAKIE KORZYŚCI DAJE PROGRAM?

Czasu pozostało niewiele, dlatego warto jeszcze nadrobić zaległości w dwa tygodnie. Program jest ogromną szansą dla młodych rozwijających się firm, które potrzebują wsparcia na dobry start, nie tylko w sferze finansowej, ale przede wszystkim technologicznej i marketingowej. FIWARE jest platformą, która patrzy w przyszłość i myśli globalnie, a jej inicjatywa może usprawnić znacząco gospodarkę światową.

Więcej informacji o projekcie FIWARE na stronach:


Autor: Małgorzata Antczak

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *