Zwrotne czy bezzwrotne?

Wciąż czekamy na ogłoszenie pierwszych konkursów na projekty dofinansowane z funduszy unijnych. Jednak zanim to nastąpi, warto przyjrzeć się, w jaki sposób planowane jest finansowanie przedsięwzięć w perspektywie 2014-2020 – poprzez bezzwrotne dotacje czy raczej zwrotne instrumenty finansowe?

Uspokajamy – bezzwrotna forma pomocy w postaci dotacji unijnej pozostaje. Nie będzie już jednak tak łatwo dostępna, a przynajmniej nie we wszystkich obszarach działań. Przewidywanie na co i w jakiej wysokości zostaną przeznaczone środki zwrotne i instrumenty finansowe to nadal wróżenie z fusów. Dopóki nie zostaną opracowane wyniki badań mających na celu określić, jakie są potrzeby inwestycyjne beneficjentów, jaka jest możliwość pozyskania kapitału prywatnego do finansowania projektów czy w jakim stopniu możliwe jest lewarowanie inwestycji, możemy opierać się jedynie na ogólnych założeniach i deklaracjach Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.

Wiadomo z pewnością, że instrumenty zwrotne odegrają w najbliższej przyszłości znacznie większą rolę niż w poprzednim okresie finansowania. Ma to zmotywować przedsiębiorców do efektywniejszego wykorzystywania środków, a tym samym podniesienia jakości realizowanych projektów. Ponadto idea instrumentu zwrotnego pozwala wielokrotnie wykorzystywać te same środki do finansowania różnych projektów.

Jak deklaruje Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, z pewnością instrumenty zwrotne będą wykorzystywane we wspieraniu projektów związanych z rozwojem konkurencyjności polskiej przedsiębiorczości, efektywnością energetyczną i OZE. Wyniki badań pozwolą określić także, czy wsparciem zwrotnym będą objęte przedsięwzięcia z obszaru rozwoju kapitału ludzkiego (np. podnoszenie kwalifikacji zawodowych czy samozatrudnienie) oraz gospodarki odpadami.

Więcej informacji na stronie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju: www.mir.gov.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *